Generalna skupština Ujedinjenih naroda je 17. decembra 2018. usvojila Rezoluciju Svjetskog saveza slijepih kojom se 04 januar proglašava Svjetskim danom Brajevog pisma. Izumitelj Brajevog pisma, Francuz Louise Braille rođen je na ovaj dan 1809. godine. 200 GODINA NAKON IZUMA, Brajevo pismo i dalje je važan medij za opismenjavanje.
Svrha Svjetskog dana je podizanje svijesti o značaju ovog univerzalnog pisma za slijepe osobe širom svijeta. Brajevo pismo sastoji se od šest tačkica poredanih u dva reda. Kombinacijom tačkica dobijaju se slova, brojevi, matematički i hemijski znakovi, note itd. Za čitanje je potrebno da osjetite i razlikujete tačkice. Većina slijepih osoba čita s obje ruke. Kažiprstom lijeve ruke čita a kažiprstom desne prati red. Za pisanje se
koristi tablica i šilo ili pisaća mašina.
Mnogi žive u uvjerenju da je moguće zamijeniti Brajevo pismo savremenom asistivnom tehnologijom ili zvučnim zapisom što je pogrešno. Stoga je opismenjavanje učenika ili osoba koje su kasnije izgubile vid potrebno kako bi postigle veći nivo samostalnosti. U tome važnu ulogu igraju udruženja slijepih.
Brajevo pismo koristi se u obrazovanju, na radnom mjestu i u svakodnevnom životu. Nalazi se na većini lijekova pa slijepe osobe mogu same pročitati nazive. U liftovima nekih od novijih zgrada postavljeni su brojevi na Brajevom pismu.
Biblioteka za slijepa i slabovidna lica u Bosni i Hercegovini svake godine štampa određeni broj knjiga na Brajevom pismu kako bi ih učinila dostupnim svojim članovima.
Razvojem tehnologije smanjeno je interesovanje za Brajevo pismo u našoj zemlji i širom svijeta. Isticanje važnosti pismenosti jedan je od koraka koji bi mogao pomoći u sprečavanju potiskivanja Brajevog pisma. Ranije je opismenjavanje na Brajevom pismu bilo obavezno za sve slijepe i slabovide učenike koji pohađaju školu za slijepe. To bi trebalo proširiti i na redovne škole pošto ih pohađa sve više slijepih učenika.
Svjetski dan je samo jedna od prilika.